animation image

Якої сучасної зброї потребує Україна для перемоги над Росією?

Події останніх тижнів дають змогу припустити, що військова агресія Росії проти України триватиме ще багато місяців, а можливо й років. Це потребує від країн НАТО нових підходів та оновлення стратегії військової підтримки України. Передати Києву озброєння радянського зразку зі складів країн НАТО, про що ми писали раніше — це логічний і важливий крок. Наприклад, Чехія вже відправила декілька десятків танків Т-72 і БМП-1, а Словаччина надала протиповітряні системи С-300. Цілком ймовірно, що подібна підтримка надійде (а за деякими джерелами, уже надійшла) і з Польщі після купівлі нею 250 американських танків Abrams. Адже Варшава має декілька сотень радянських танків Т-72 і їхніх аналогів власного виробництва.

Проте цього буде недостатньо для належної підтримки України, яка протистоїть значно більш чисельний російській армії та має не лише захищатися, а й повертати захопленні Кремлем території. Тому для цього Київ потребуватиме додаткових постачань військової техніки, виробленої країнами НАТО. Українські солдати вже успішно та швидко опанували такі сучасні зразки західного озброєння, як протитанкові системи Javelin і NLAW, переносні зенітно-ракетні комплекси Stinger і Starstreak, тактичні ударні безпілотники Switchblade тощо.

Навчитися використовувати складніше озброєння потребуватиме значно більше часу та зусиль, але вже зараз країни НАТО мають розпочати програми навчання українських військових щодо опанування іншої західної зброї, яка зможе переломити хід війни в Україні та нанести військову поразку РФ. Час підготовки українських військових буде залежати від контрактних типів озброєння.

Найменше часу займе навчання користуватися танками та самохідними артилерійських установками західного виробництва — від декількох днів до одного тижня. А найбільше часу знадобиться для тренування пілотів — до декількох місяців. У будь-якому випадку, за цей час війна в Україні буде далека від завершення.

Навчання українських військових має відбуватися на території країн-членів НАТО. Зокрема, нещодавно Литва запропонувала органзувати такі тренування на своїй території. По завершенню навчання українські військові зможуть оперувати західним озброєнням без участі солдат країн НАТО на території України.

Надання цієї зброї може відбуватися за зразком ленд-лізу під час Другої світової війни, як це вже вирішують у Конгресі США. Адже постачання озброєння має бути масовими та позбавленим будь-яких бюрократичних перепон. На нашу думку, умови постачань можуть бути теж схожі на часи Другої світової: під час війни Україна отримує всю необхідну техніку фактично безкоштовно, а заплатить потім лише за ту, яка залишиться вцілілою на її озброєнні після завершення всіх воєнних дій. Також треба передбачити можливість надання кредитних коштів за сплату цієї техніки. Адже загальна вартість техніки, якої потребує Україна, може становити понад 30 млрд доларів.

Далі ми поговоримо про те, якої саме західної зброї потребує Україна зараз.

Авіація. Російські військово-повітряні сили мають значну кількісну та якісну перевагу над українськими. Встановлення контролю над повітряним простором — одна з ключових вимог для проведення успішних військових операцій. Тому Україна має не лише досягти балансу сил із російськими ВПС у своєму небі, а й перехопити ініціативу.

Одним із варіантів може стати надання Україні винищувачів F-16 і F-15, сотні яких ще перебувають на озброєнні країн НАТО (передусім США). Тому найкращим кроком буде навчання українських пілотів керувати західними винищувачами саме найбільш масового виробництва. Інший варіант — винищувачі Eurofighter Typhoon, кілька сотень яких мають на озброєнні європейські країни. Таке навчання може тривати від декількох тижнів до двох місяців.

Українські пілоти на застарілих МіГ-29 довели свою майстерність ефективно знищувати більш сучасні російські винищувачі, такі як Су-30 і Су-34. А переозброєння більш технологічними західними літаками значно підвищить втрати ВПС РФ.

Засоби протиповітряної оборони. Ще одним необхідним кроком для встановлення переваги України у своєму повітряному просторі над російськими ВПС буде постачання Києву сучасних засобів протиповітряної оборони. Україна вже неодноразово зверталася до своїх західних партнерів із проханням про надання цих видів озброєнь, зокрема норвезьких комплексів ППО NASAMS та американських Patriot.

Наявна кількість власних систем ППО в Україні не дає змогу встановити ефективний захист повітряного простору над усіма великими містами та військовими об’єктами. А постачання навіть усіх зразків радянських систем ППО, які зараз перебувають на озброєнні країн НАТО, навряд вирішить цю проблему через їхню порівняно незначну кількість. Тому якщо Захід вагається встановити безпольотну зону над Україною, то він має значно посилити її протиповітряні можливості, аби Київ це зробив самотужки.

Протикорабельна зброя. Зараз Росія фактично встановила морську блокаду України, унеможливив торгівлю через порти — це ще один колосальний удар по українській економіці. Росія має абсолютне домінування в Чорному та Азовському морях над українськими ВМС. Але встановлення балансу на морському театрі військових дій можливе завдяки протикорабельним комплексам наземного базування.

Одним із варіантів може стати надання Україні протикорабельних ракет американського виробництва Harpoon, які зараз перебувають на озброєнні понад десяти країн НАТО. За інформацією деяких джерел, Великобританія вже погодилася надати Україні ці ракети.

Україна нещодавно розробила власний зразок цієї зброї — протикорабельну крилату ракету «Нептун». Проте кількість цих ракет і комплексів, які здані нею оперувати, доволі незначна. Але ця зброя вже довела свою ефективність: 13 квітня українські військові завдяки комплексу «Нептун» знищили російський ракетний крейсер «Москва» — флагман Чорноморського флоту ВМС РФ. Тому ракети Harpoon зможуть значно вплинути на баланс сил у Чорноморському регіоні.

Безпілотні літальні апарати. БПЛА також можуть допомогти нівелювати перевагу російських ВПС у повітряному просторі над Україною. Українські військові вже неодноразово використовували турецькі безпілотники Bayraktar для знищення російських засобів ППО, танків та іншої бронетехніки. Проте на озброєнні України перебуває лише кілька десятків цих БПЛА, чого явно замало для їх ефективного використання на всіх ділянках фронту. Тому Захід може посилити флот українських безпілотників технікою власного виробництва, як-от новими американськими MQ-9 Reaper або ж старими MQ-1 Predator, які США вже зняли з озброєння.

Артилерія. Потенційний перехід військових дій в Україні в затяжну фазу, а також в укріпленій степовій зоні Донбасу підвищує ймовірність позиційних боїв, де надзвичайно важливу роль буде грати артилерія. Україні дуже стали б у нагоді 155-мм самохідні артилерійські установки американського виробництва M109 (лише на озброєнні США їх перебуває майже тисяча одиниць) та німецькі PzH 2000. Якраз нещодавно з’явилася інформація про готовність німецьких виробників озброєння надати Україні сотню PzH 2000.

Ще одна опція — постачання Україні американських систем залпового вогню M270 MLRS та HIMARS M142. На сьогодні збройні сили США мають у своєму розпорядженні майже півтори тисячі одиниць цієї техніки. Також ці системи можуть використовувати тактичні балістичні ракети ATACMS з радіусом дії до 300 км. Це зможе компенсувати значну нестачу оперативно-тактичних ракетних комплексів в українській армії: зараз ЗСУ мають на озброєнні 12–16 одиниць ОТРК «Точка-У» радянського виробництва.

Танки та інша бронетехніка. Опції можливого надання Україні сучасних західних танків доволі різноманітні: американські M1 Abrams, британські Challenger 2, французьки Leclerc і німецькі Leopard 2. Німецькі виробники озброєння вже заговорили про можливість відправки в Україну півсотні танків Leopard 1 — вони є не такими сучасними, як перелічені вище зразки, але це може бути свідченням готовності партнерів України до більш активного постачання важкого озброєння.

Також Україні необхідні бронетранспортери та бойові машини піхоти, як-от американські Bradley і Stryker, британські Warrior і німецькі Marder. Країни НАТО в сукупності мають на озброєнні та складах тисячі одиниць цієї техніки.

Зупинити Росію в Україні може лише військова поразка Кремля. А про те, що цю війну Україна має виграти саме на полі бою, говорять уже навіть високопоставлені представники Євросоюзу. Уже поставлена українським військовим західна зброя відіграла значну роль у провалі російського бліцкригу. Проте агресор змінив свої плани та готується до нового потужного наступу на сході та півдні України. Тому країни НАТО мають перейти до наступного етапу підтримки України — постачання західних зразків важкого озброєння, аби українці могли захистити себе та повернути захоплені Росією території.

ECFR