animation image

Вже є результат: як західне важке озброєння допомагає Україні зупинити Росію

За останні кілька тижнів в Україну почало надходити сучасне важке західне озброєння. Поставки помітно активізувалися після того, як країни-члени НАТО оголосили про їх відправлення в Україну. Серед озброєння – реактивні системи залпового вогню HIMARS, гаубиці M777, самохідні артилерійські установки PzH 2000, Zuzana і Krab, а також протикорабельні ракети Harpoon. Кількість цього озброєння поки що недостатня для завдання повного розгрому Росії. Але на передовій українські війська вже активно їх використовують. І, схоже, нові постачання починають змінювати баланс військових сил на користь України.

Зазначимо, що ефект цих постачань був майже миттєвий: українські військові незабаром почали вражати військові цілі, розташовані на доволі значній відстані. До появи сучасної важкої західної зброї їм вдавалося це зробити не так часто. Донедавна більшість української артилерії могла вражати лише на відстані до 30-40 км. Найдальніша зброя – ракетний комплекс «Точка-У» – має дальність стрільби до 120 км. Однак на озброєнні України є лише до двох десятків комплексів «Точка-У».

Але лише за останній тиждень у Луганській та Донецькій областях Збройні сили України знищили два склади боєприпасів російської армії в окупованих Зимогір’ї, Перевальську, Сніжному, Попасній та Донецьку. Ці міста знаходяться приблизно в 50 км від лінії фронту, і є інформація, що вони були знищені за допомогою HIMARS. Крім того, за даними військових оглядачів, Україна застосувала HIMARS проти російської авіабази в окупованому Мелітополі Запорізької області. Таким чином, надання Сполученими Штатами лише чотирьох одиниць цієї техніки вже дозволило знищити вагому частину матеріально-технічного забезпечення російської армії в її тилу.

Південний фронт також засвідчив зростання тактичних успіхів української армії. Нещодавно українські війська завдали кількох ракетних ударів по бурових платформах у Чорному морі, захоплених Росією у 2014 році. Росія розмістила на цих платформах станції радіоелектронної боротьби, що дозволило їй впливати на повітряний простір у частині Одеської області. Зараз це обладнання, швидше за все, знищено, і росіяни більше не зможуть продовжувати незаконний видобуток українського газу з платформ. Через кілька днів після того українські війська завдали артилерійських і ракетних ударів по російському гарнізону на острові Зміїний. Незабаром після цього російські війська були змушені залишити острів.

Усі ці цілі в Чорному морі знаходяться в радіусі до 100 км від українського узбережжя. Українські військові поки не уточнюють, з якої саме зброї було скоєно напад на острів Зміїний і бурові платформи в Чорному морі. Але можна припустити, що українські війська застосовували протикорабельні ракети HIMARS або Harpoon. На обох фронтах нещодавні відчутні тактичні успіхи української армії переконливо свідчать про зв’язок із постачанням сучасної важкої західної зброї.

Проте, незважаючи на те, що перелік поставленої зброї великий і користується попитом серед українських військових, її все ж недостатньо для отримання стратегічної переваги. Наприклад, Україна поки що отримала лише 12 САУ PzH 2000, 8 САУ Zuzana та 4 системи HIMARS. Їх невелика чисельність означає, що Україна ще не набрала оперативного імпульсу, наприклад, для вирішальних перемог на Херсонській чи Харківській осях. Цьому могла б допомогти достатня кількість сучасної західної зброї.

У середині червня старший радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк поділився своїми оцінками потреб України: «1000 гаубиць калібру 155 мм; 300 реактивних систем залпового вогню; 500 танків; 2000 бронетехніки; 1000 дронів». Окрім цього, Україні також знадобляться щонайменше два десятки сучасних винищувачів, в ідеалі – американські F-15 або F-18 або шведські Gripen, щоб ефективно протистояти авіації Росії, а також забезпечити додатковий захист від російських ракет. До речі, відповідний законопроєкт вже анонсував американський конгресмен Адам Кінзінгер. Конгрес має ухвалити це якнайшвидше, оскільки українським пілотам знадобляться місяці навчання, перш ніж вони зможуть використовувати їх.

Нарешті, нещодавні ракетні удари по Києву та торговому центру в Кременчуці разом із щоденними обстрілами інших українських міст демонструють нагальність захисту українського неба. Уряд США підтвердив намір відправити два сучасні зенітно-ракетні комплекси NASAMS. Це було б величезним кроком вперед для захисту міст і стратегічних об’єктів України від ворожих ракет, адже NASAMS здатен збивати літаки, гелікоптери та крилаті ракети типу «Іскандер» чи «Точка-У». Він також може вражати цілі на відстані 160 км. Оскільки батареї NASAMS можуть прикривати лише одне місто чи об’єкт, важливо поєднувати їх з альтернативними сучасними системами протиповітряної оборони, заявленими іншими західними партнерами, включно з менш сучасними ЗРК і літаками. Це може допомогти усунути прогалини в протиповітряній обороні України.

Україна продемонструвала здатність ефективно використовувати сучасну західну зброю в бойових діях. Її збройні сили показали, що вони можуть швидко навчитися ними керувати. Якщо Захід постійно постачатиме Україні зброю та бронетехніку, українська армія зможе використовувати їх для проведення контрнаступу на декількох фронтах і витіснення росіян зі своєї території. Крім безпрецедентної підтримки, яка вже була надана Україні, подальший успіх також вимагатиме від Заходу бути ще швидшим і рішучішим, щоб забезпечити перемогу не лише для України, але й для всього демократичного світу. Якщо Захід обстоює швидку перемогу України, йому слід терміново активізувати постачання зброї.

Ольга Лимар, Денис Давиденко, Маргарита Хвостова, Коаліція РПР, для ECFR