animation image

Лист на підтримку визнання Палатою представників США геноцидом дії Росії в Україні

The Honorable Gregory Meeks

Chairman

House Foreign Affairs Committee

2170 Rayburn House Office Building

Washington, DC 20515

The Honorable Michael McCaul

Ranking Member House Foreign Affairs Committee

2120 Rayburn House Office Building

Washington, DC 20515

Шановні голово комітету Мікс та високопоставлений член Палати представників МакКол:

26 листопада українці в усьому світі відзначатимуть День пам’яті жертв Голодомору, пам’ятаючи про мільйони українців, заморених голодом радянським режимом у штучно створеному голодоморі. Рафаель Лемкін, польсько-єврейський юрист, який першим ввів термін геноцид, назвав Голодомор «класичним прикладом радянського геноциду». Його робота лягла в основу Конвенції ООН про попередження геноциду та покарання за нього, яку Сполучені Штати допомогли розробити та стали її учасником. Дійсно, у 2018 році Палата представників визнала Голодомор геноцидом у H.Res. 931.

Сьогодні українська нація знову бореться за своє право на існування. Ми вдячні Сполученим Штатам за підтримку, надану Україні, і ми вдячні за ваше лідерство в цьому процесі. У зв’язку з цим, ми закликаємо вас підтримати та винести на розгляд резолюцію Комітету H.Res. 1205, яка визнає дії Росії в Україні геноцидом. Хоча ми розуміємо, що ухвалення цих рішень зазвичай належить до компетенції виконавчої гілки влади, але геноцидні наміри та дії Кремля настільки очевидні та наочні, що декларація Конгресу є не лише доцільною, але й абсолютно необхідною для запобігання подальшим злочинам.

Вторгнення Росії в Україну однозначно відповідає визначенню терміну геноцид, як це визначено Конвенцією про геноцид і відображено в законодавстві США (18 U.S.C. § 1091). Згідно з цим визначенням, геноцид має місце, коли будь-який один або кілька з наступних актів вчиняються з «наміром знищити, повністю або частково, національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку»:

(a) вбивство членів групи;

(b) заподіяння серйозних тілесних або психічних ушкоджень членам групи; 

(c) навмисне створення для групи життєвих умов, розрахованих на її повне або часткове фізичне знищення;

(d) застосування заходів, спрямованих на запобігання народжуваності в групі;

або (e) примусове переміщення дітей з групи в іншу групу.

Російські чиновники проводили підбурювальну кампанію та дотримувалися політики не просто завоювання України, а ліквідації українців як окремої національної групи. Це є очевидним через скоординовану кампанію елімінаційної риторики, яку поширюють державні засоби масової інформації, військові кампанії, які навмисно спрямовані проти цивільних територій та життєзабезпечуючої інфраструктури, та військові окупаційні режими, які прагнуть заарештувати, депортувати та знищити представників української національності.

Російська риторика категорично малює «нацистами» українців, які вважають себе окремою національною групою. Ця риторика розглядає існування українців як загрозу для Росії, прямо натякаючи, що для перемоги в цивілізаційній боротьбі необхідне знищення українців. Путін доручив іншим чиновникам і державним пропагандистам роз’яснити, що означає мета «денацифікації». Заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв відкрито заявив: «Я їх ненавиджу. Вони виродки і дегенерати… Я зроблю все, щоб вони зникли». Тимофій Сергєйцев писав у жорстко контрольованому Кремлем виданні «РИА Новости», що «значну частину мас» потрібно буде піддати «перевихованню», «ідеологічним репресіям» і «примусовій праці» — або принаймні «тим, хто буде не підлягає смертній карі чи ув’язненню».

Окрім невибіркового обстрілу мирного населення України під час військових дій, російські військові страчували цивільне населення України, катували їх, примусово депортували та навмисно завдавали ракетних і артилерійських ударів. Нищівні зображення з Бучі, Ірпеня, Маріуполя та Ізюма не є поодинокими випадками; вони символізують систематичні, широко поширені звірства, вчинені російськими окупантами. Дехто із злочинців був публічно нагороджений Кремлем за ці злочини. З’явилася тривожна систематична картина сексуального насильства з перехопленими аудіозаписами, які демонструють, як російські солдати вихваляються ґвалтуванням українок.

Від одного до двох мільйонів українців було примусово депортовано, часто через мережу «фільтраційних» концтаборів. За оцінками, тисячі українських дітей були насильно усиновлені в сім’ї етнічних росіян і змушені асимілюватися, що є злочином, який сам по собі порушує статтю II(e) Конвенції про геноцид. Російські урядовці свідомо говорили про необхідність виховання українських дітей. Російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова похвалилася, що після того, як групу дітей примусово депортували в Московську область, їхня любов до України «трансформувалася в любов до Росії». Українських школярів, які залишаються на окупованих територіях, примушують відмовитися від власної національної ідентичності, навчаючись за нав’язаною шкільною програмою, яка заперечує самобутню історію та державність України.

Політика Росії в Україні, безсумнівно, вказує на геноцидні наміри та геноцидні акти. H. Res. 1205 підтверджує відданість Америки нашим фундаментальним принципам, підкреслюючи серйозність злочинів Росії. У 2018 році широка двопартійна коаліція в Конгресі визнала, що геноцид і подібні злочини «загрожують національній і міжнародній безпеці» (Pub. L. 115-441). Якщо ми не визнаємо це вторгнення таким, яким воно є, ми не лише підведемо український народ, але й знехтуємо нашими інтересами безпеки та нашими основоположними цінностями. Ми закликаємо Комітет прийняти цю важливу резолюцію до завершення 117-го Конгресу. Сполучені Штати повинні визнати та допомогти припинити геноцид, а не просто вшановувати пам’ять про нього після руйнації та спустошення нації.

З повагою,

Razom Human Rights Foundation

Raoul Wallenberg Centre for Human Rights

Genocide Watch

Renew Democracy Initiative

Emek Sholom Holocaust Memorial Cemetery 

Ukrainian Congress Committee

Ukrainian National Women’s League of America 

Returned Peace Corps Volunteers

Ukrainian American Alliance for Ukraine Coordinating Council 

Transatlantic Task Force for Ukraine

MedGlobal

Congress of Bosniaks of North America

Coalition for Syria

Joint Baltic American National Committee

Syria Faith Initiative

Georgian Association in the USA

Free Belarus Coalition

Ukrainian Medical Association of North America

Belarus Freedom Forum

Association of Belarusians in America